Sök
Stäng denna sökruta.

Slottshagens reningsverk – dokumentation

På Slottshagens reningsverk i Norrköping genomfördes under 2022 en stor betongrenovering. Jag var på plats vid ett antal tillfällen för att dokumentera projektet. Dels ovanifrån med drönare och dels med kamera både över och under mark.

Eftersom verksamheten på reningsverket inte kan stå stilla krävdes det att allt inkommande avloppsvatten måste pumpades förbi området som skulle renoveras. Allt avloppsvatten från hela Norrköping! I filmen här nedanför från företaget Xylem Rental Solutions beskrivs projektet på ett bra sätt!

relaterade inlägg

Drönarfotografi över Kopparhusen

Drönarfoto – Kopparhusen

Kopparhusen i Norrköping färdigställdes 2020. Byggnaden är ritad av Utopia Arkitekter på uppdrag av Hyresbostäder och Klövern. Byggnaden innehåller bland annat bostäder, kontor och är

Läs mer »

Behöver du en fotograf i Norrköping och Östergötland?
Välkommen att kontakta Fotograf Ristenstrand!